Copyright 2013 Издательство «Шамрай»Інтерв'ю з екологом Олегом Деркачем

 

До міжнародного Дня захисту Землі: 

   Про екологічну культуру і освіту, суспільну ментальність та багатство природи Миколаївщини говоримо з автором нашого видавництва, відомим Миколаївським екологом, директором Південної філії інституту екології Національного екологічного Центру України, активним громадським діячем, викладачем природничих наук з майже тридцятирічним стажем, автором понад шістдесяти наукових публікацій на екологічну тематику, співавтором природничої експозиції Миколаївського обласного краєзнавчого музею, – Олегом Михайловичем Деркачем.

 

 

«Бідному народу природа не належить»

 

- Олеже Михайловичу, як Ви прокоментуєте ситуацію в сучасному українському суспільстві, де панує споживацьке ставлення до природи, як ви думаєте,  чому люди ігнорують очевидність екологічних загроз?

- Цьому явищу є багато пояснень, які стосуються і загальної культури народу, і його ментальності, і традицій. Тут також відіграють роль економічні особливості і загальна державна система розпорядження природними ресурсами. Ключовим моментом є те, що у нас існує економічне підґрунтя для знищення природного середовища.

   Говорячи про причини такої ситуації, скажу словами відомого вислову: «бідному народу природа не належить». Сьогодні у нас екологічні проблеми за пріоритетністю знаходяться, нажаль, чи не на останніх місцях у переліку суспільних проблем.  Особливість влаштування людини диктує таку її поведінку, при якій вона перш за все турбується про задоволення своїх вітальних потреб і тільки потім починає думати про те, яким повітрям вона дихає, яку воду і які продукти харчування споживає. Спрацьовує також такий ментальний фактор, як загальносуспільна безвідповідальність до свого здоров’я. Проблеми охорони навколишнього середовища – це проблеми не лише економічного плану, але й проблеми культури суспільства.

   Відомий російський методолог, професор Марк Рац, якось сказав: «Причиною усіх наших невдач є повна відсутність розумового забезпечення майбутнього». Якщо розглянути цю тезу на прикладі підготовки до запуску космічного корабля, то можемо побачити, яку величезну кількість етапів цей об’єкт має пройти для того, аби стартувати у космічні простори, починаючи від проекту і завершуючи випробуваннями. Чому не продумуються нашим суспільством ті дії, що позначаться на стані довкілля не тільки певної місцевості, але й  цілої планети, залишається питанням зі знаком оклику. Тобто тенденція до планування розвитку на багато років вперед у нас відсутня.

 

«політика не цікавить, що буде через двадцять - тридцять років,

його цікавить період власної каденції»

 

 

- У чому причина такого явища?

- Одна з суттєвих причин – це докорінна відмінність старого політичного і економічного мислення від мислення екологічного. Адже найдовший інтервал оцінки перспектив політиком у часі вимірюється п’ятьма роками. Політика не цікавить,  що буде через двадцять-тридцять років, його цікавить, які матеріальні результати він зможе представити на розсуд народу по завершенню своєї каденції і як йому зберегти популярність в очах мільйонів людей вже сьогодні. Це основна причина, чому прийняття стратегічних, політичних і економічних рішень йдуть врозріз з інтересами екологічної доцільності. Ще однією вагомою причиною є загальносуспільне невігластво, відсутність екологічної культури, виховання. Ми повинні констатувати, що при такому рівні життя в країні, який ми маємо сьогодні, не можливо належним чином забезпечити охорону довкілля. Тобто у нас є економічне підґрунтя для руйнування природи. Саме тому розповсюджене прислів’я замкненого кола: «дурні бо бідні і бідні бо дурні» демонструє ту тезу, про яку я сказав на початку, що «бідному народу природа не належить».

   Яскравим прикладом для нас є Кінбурнська коса, яку населяє невелика риболовецька громада, а недавно тут створено національний природний парк «Білобережжя Святослава». Після втрати рибальства на Чорному морі більша частина людей залишилась без роботи та не може задовольнити свої елементарні життєві потреби. У такій ситуації важко пояснити, що ловити рибу в нерест не можна, бо від цього її стане ще менше. Зрозуміло, що незабезпеченій людині до таких заборон чи моральних настанов буде байдуже, бо вона охоплена тільки однією проблемою – як прогодувати свою сім’ю сьогодні і завтра.

 

 

- Які з природних чудес, побачених на Миколаївщині,  ви б могли назвати найдивовижнішими ?

- Це Актівський та Петропавлівський каньйони на річці Мертвовод. 

 

- Ви публічна і  досить відома людина. У ЗМІ є багато інтерв’ю з вами, з яких можна дізнатись вашу громадську та професійну позицію, прочитати або почути ваші коментарі на екологічні питання. Коли я спілкуюсь з авторами нашого видавництва, я завжди намагаюсь розкрити їх не тільки з професійного, але й з особистісного боку, з позиції суто людських якостей, світоглядних поглядів, уподобань, з яких складається різнобічне уявлення про людину. Тож, кілька питань про те, що ближче до душі. Отже, що потрібно людині для щастя?

 

- Коли людина щаслива, то про це не говорять. Але для мене це поняття тотожне з питанням сенсу життя. Мені дуже подобається вислів древніх греків, які казали, що зміст життя у задоволенні, а під ним вони розуміли фізичну досконалість тіла та врівноважений душевний стан. Якщо говорити про мене особисто, то я завжди робив те, що мені подобається і мені ніхто не міг нав’язати того, чого я не хотів. Однак, загальне відчуття гармонії руйнується тоді, коли ми втрачаємо близьких, друзів, але це вже від нас не залежить.

 

- Ваша улюблена фраза у складній ситуації?

- немає безвихідних ситуацій, є  тільки люди, що впали у відчай.

 

- Чому в житті ви хотіли б навчитися?

- Є багато речей, яким би я хотів навчитися. Наприклад, я захоплююсь подорожами і фотографуванням, то хотів би робити це професійно. Так само і з грою на гітарі, не можу обмежуватись трьома акордами. А ще я так і не навчився заробляти достатньо грошей (сміється).

 

- Хто з відомих особистостей викликає у вас захоплення?

- Якщо говорити про когось зі співаків, то чомусь мені на думку спали одразу хлопці з Бітлз, пісні яких припали на нашу юність. Тут потрібно також сказати, що  така країна як Англія взагалі є для мене взірцем способу життя. Можливо тому, що я виріс у селі, де був прекрасний старий парк, поруч з яким було наше помешкання. І ідея облаштування простору свого життя як ідея парку, напевне, ще тоді закарбувалась у моїй свідомості на все життя. І от коли я потрапив в Англію, вже у вікні ілюмінатора літака я побачив під собою величезний і чудесний парк. Це вразило мене і захопило назавжди.

Повертаючись до співаків, скажу, що у мене викликає захоплення Квітка Цісик -представниця української діаспори в Америці. Нажаль, вона дуже рано пішла з життя через хворобу, але залишила помітний слід у пісенному мистецтві, прославивши в ньому українську культуру та українську пісню. З вітчизняних співаків мені також подобаються В’ячеслав Вакарчук, Олег Скрипка, Злата Огневич. Викликають захоплення стиль та манера  телеведучої і журналістки Каті Осадчої.

 

- Що надихає у роботі, що в ній приносить радість, моральне задоволення?

- Звичайно, що результат твоєї праці. Для мене це створені регіональні ландшафтні парки «Кінбурнська коса», «Гранітно-степове Побужжя» і «Тилігульський», національні природні парки «Бузький Гард» та «Білобережжя Святослава», природний заповідник «Єланецький степ» - між іншим перший на Правобережжі Українир степовий резерват. А хіба не приємно, коли ініційована нашим колективом екологічна регата «Кубок Кінбурнської коси» стартує у цьому році вже в двадцятий раз. Тепер вона носить ім’я Сергія Шаповалова. Напевно хтось може назвати тебе і своїм вчителем, це також надихає..

 

- На останок, аби додати оптимізму та позитиву у наш складний час, хочеться запитати про якісь цікаві моменти з вашої професійної діяльності: у випадках або спостереженнях.

- Науковці, які працюють у нашій сфері продовжують робити багато відкриттів.  Зокрема, гідробіологи недавно описали нові для Чорного моря види риб, креветок та актиній. Для нас було сенсацією, коли працівники Опукського природного заповідника, що на Керченському півострові, виявили в своїх акваторіях тюленя-монаха, який вже давно зник на чорноморському узбережжі. Як пізніше виявилось, з одного з дельфінаріїв Криму втік балтійський сірий тюлень, який добре прижився у підводних гротах заповідника.

 

Бесіду вела Наталія Журмій

 

ЗАКАЗАТЬ ЭКСКЛЮЗИВНЫЙ ДИЗАЙН

Если Вам нужен оригинал-макет в электронном виде – обращайтесь к нам, и мы окажем Вам профессиональную помощь в дизайне печатной продукции.

Заказать дизайн в Студии

 

ДИЗАЙН РЕКЛАМНЫХ МАТЕРИАЛОВ

Опытные дизайнеры-полиграфисты сделают макет по вашему замыслу, с учетом всех типографских тонкостей, тогда он будет безупречен для печати.

Заказать рекламный дизайн

КНИЖНОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО СТУДИЯ

Изготовление книг – процесс сложный, высокотехнологичный и многогранный, и отличное качество исполнения здесь могут гарантировать только настоящие профессионалы – книгопечатники.

 

Книги имеют свою конструкцию, содержащую множество отдельных деталей. Ключевые элементы книг – внутренний блок и обложка. Для внутреннего блока применяется бумага средней плотности, для обложки – жесткий картон, другие материалы...

Книги в твердом переплете

СВОЙ МАКЕТ СДЕЛАЙ САМ ON LINE

Дизайн и верстка полиграфической продукции, создание оригинал-макетов, с помощью On-Line редактора VDStudio, для офсетной печати в типографии.

Макет сделай САМ On Line

 

МАКЕТЫ ПО ШАБЛОНАМ СТУДИИ

Офсетная печать полиграфической продукции, в полном соответствии с Вашими макетами, созданными по загружаемым шаблонам нашей студии.

Верстка макетов по шаблонам

Copyright 2013 Издательство «Шамрай»

16 ЛЕТ НА РЫНКЕ ПОЛИГРАФИЧЕСКИХ УСЛУГ.     КОМАНДА ПРОФЕССИОНАЛОВ

статистика