Copyright 2013 Издательство «Шамрай»Добрий світ мудрої казки

 

     Marushak_d2 Marushak_kazka_5 Marushak_zustrych4 Marushak_z_ Про світ казок у житті дітей та дорослих, натхнення, дитячу душу та силу слова, спогади та мрії говоримо з письменницею Вірою Марущак.

 
- Віро Іванівно, що приємного пригадуєте про своє дитинство?
- Коли ми росли з братом Михайлом, який майже на два роки старший за мене,  батько приносив з бібліотеки цілі стоси книг, - він дуже багато читав і ми любили читати. Хоча батько й мав робітничу професію, але дуже добре знався на літературі, особливо – зарубіжній.  Я з дитинства захоплювалась творчістю Теодора Драйзера, Олександра Дюма, Емліь Золя, Роберта Луїса Стівенсона, Фредеріка Стендаля. Особливе захоплення - творчість Стефана Цвейга. Все, що було в районній бібліотеці з його творів - перечитала.
Батько не дуже дозволяв брати його книги, бо ми ще були замалими для такого читання. Але я і брат примудрялися читати з ліхтариком під ковдрою. Часом захоплювались цим заняттям до самого ранку. Примудрялася навіть на уроці читати, на стільки були цікавими книги. 

- Класичне питання до письменника: що надихнуло до написання дитячих казок?

- Я з дитинства вигадувала казки, розповідала їх  братові, коли ми лягали спати. Нажаль, зараз цих казок я вже не пам’ятаю. Вони забулися. Аж років п'ятнадцять – двадцять тому, якось, побачивши мішечок з цукерками і маленьку дірочку в ньому, із здивуванням для себе відкрила, що виявляється миші їдять цукерки. Це на скільки мене здивувало, що я почала фантазувати. І тоді в мене народилася казочка про мишку, яка любить цукерочки. І от одного разу, коли ми прогулювались парком з моїм другом Віктором, я раптом запропонувала йому:
- Хочеш, казку розкажу? 
- Давай, - сказав він.
І я почала розказувати йому казку про цю мишку. Потім переключилася на щось інше і забула про ту казочку. Він раптом  попросив розповісти далі. Було цікаво, що сталося з мишкою. Я тоді так здивувалась, думаю: «нічого собі! Шістдесятирічний мужик, і хоче казку слухати? Та мабуть у цьому щось є! Сяду і буду писати».

Marushak_Numochka

Почала писати казку про цю мишку. Довго не знала, як назвати головну героїню. Аж одного разу, мені пригадалася моя колега, яка коли хотіла сказати щось приємне, то вона так по-дружньому, ласкаво говорила: «ти моя  Нюмочка». І я вирішила так назвати свою мишку. Бо це ім’я нове в літературі.
Коли я написала перший розділ і прочитала  дітям Першої української гімназії ім. М.Аркаса, де я викладаю основи журналістики, вони так зацікавились нею, що просили мене розповісти, що ж відбувається  з цією мишкою Нюрочкою. І я вирішила писати далі. Так виникла казка «Пригоди Нюмочки». Ілюстрації до книжки зробила Оксана Лисянська. Мені хотілося, щоб книжка була дуже яскравою. І коли я побачила свою мрію вже втілену в життя, я так розчулилася, аж заплакала.

 

Djmelik

- Як Ви обираєте ілюстраторів до своїх казок?

 - Учениця Першої української гімназії ім..М.Аркаса, Аня Маринюк запропонувала «Віро Іванівно, а можна я вам намалюю малюночки до казки?». Вона виконала свою обіцянку це спонукало мене до того, щоб видати книжечку «Зайченя».
Дуже цікавою була робота над книжкою «Джмелик-Мандрівник». До цього оповідання зробили ілюстрації діти, що є членами гуртка «Мальви» Миколаївського міського Палацу творчості учнів. Зустрічалася з ними в обласній бібліотеці для дітей ім. В.Лягіна.

 Я  почитала казку і запропонувала, щоб вони намалювали ілюстрації до неї, а ми з них потім  вибрали, ті, що  більше підходять до казки.
Dj_1 Dj2 Dg4 

- Чи не пробували ви самі зробити малюнки до своїх казок?
- Не варто братися за те, чого не вмієш. Це моє правило.
- Складно писати для дітей ?
- Так, це дуже відповідально. Потрібно бути обережним зі словом, я особливо зрозуміла після одного випадку з моїми знайомими і їхнім п’ятирічним хлопчиком. Він, побачивши, одного разу як у мультику якийсь персонаж прив’язує собі стрічку і літає, повірив, що теж зможе так літати, і стрибнув з вікна другого поверху. На щастя хлопчик вижив, але покалічився. Тому завжди, коли  пишу, я думаю про те, як це може вплинути на дитячу уяву і які це може мати наслідки. Про це потрібно думати кожному митцю.
- Чи знайомі Ви з Олімпом сучасних героїв-персонажів дитячого світу, чи розповідають Вам ваші учні про сучасних улюблених персонажів?
- Звичайно знаю. Це і Гарі Потер, і Шрек і багато інших, Ми про них говоримо з дітьми.
Оповідання та мультики  покликані приносити користь. Адже саме такі формують у дітей модель оточуючого світу. Саме з виведених героїв формується образ мами і тата, друга і ворога, добра і зла, все те, на що він буде орієнтуватися у житті, як на духовний компас. Саме тому дуже обережно потрібно підходити, підбираючи казочку для читання дитині перед сном.  Саме у цьому віці дитина підбирає для себе світ образів, з яких напівсвідомо складає свою модель світу. Дівчинка - якою вона буде мамою, а хлопчик – хто буде супутницею його життя.  Герої казок  та мультфільмів не повинні бути жорстокими, вульгарними, агресивними, що можуть скалічити дитячу психіку, а навпаки -  мудрими, скромними, соромливими. Саме такі образи повинні складати стереотипи поведінки, адже казка - це романтика, таїна, через яку можна пробудити  у дівчаток  інтерес до святого образу матері, сформувати  поезію материнства, а для хлопчиків – через скромність, сором’язливість і несміливість героїнь сформувати бажання стати справжнім чоловіком. Адже дитяча сором’язливість і сентиментальність – це обов’язкова умова у дорослому житті, для створення сім’ї і продовження роду.


- Які враження від спілкування з сучасними дітьми? 

Marushak_A1

- дуже приємні і теплі. Лише минулого року я провела понад 50 зустрічей у школах, інститутах, ліцеях, коледжах, садочках не лише міста, а й районів. Особлива дружба склалася з вихованцями Школи соціальної реабілітації на Аляудах. Ми з ними запровадили єдину в Україні проект «Читаємо разом». 

Вона полягає в тому, що учні пишуть свої відгуки та малюють малюнки до оповідань. Діти дуже охоче відгукнулись на цю пропозицію і результатом стала збірка, яку виготовили за допомогою копіювальної техніки в обласній бібліотеці для юнацтва, де я працюю.  Ми туди помістили їхні відгуки, малюнки і подарували кожній дитині по екземпляру. Якби ви бачили, з яким задоволенням діти читали і роздивлялися це збірничок! Вони мені сказали, що збережуть збірки протягом  свого життя.

Marushak_zustrych

   В результаті спільної зацікавленості Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва та мене як письменника було продовжено авторський проект «Читаємо разом». Його мета - вивчити потреби молоді в сучасній літературі, залучити різні категорії юнацтва до читання, популяризувати книги місцевих авторів, посилити роль бібліотеки як центру розвитку читання.

   Допомагаючи вчителям удосконалювати уроки літератури рідного краю, проводжу творчі зустрічі-уроки у телефонному режимі, наприклад, з учнями Первомайської загальноосвітньої школи № 19. Завдяки програмі «Скайп» залучаю до читання не лише міську, а й сільську молодь

- Що б Ви хотіли змінити в цьому світі?

-- Мені так хочеться, щоб всі йшли до храму душі - бібліотек, щоб вони стали для кожного духовною аптекою. Адже там збираються перлини людської думки. А найкращим співбесідником була є і буде книга. Для мене, це ріка, по якій течуть знання.
- Якби Ви спіймали Джина, яке бажання Ви б йому загадали?

- Ви знаєте, для себе нічого не хочу, у мене все є, що потрібно для життя. А людині насправді потрібно не так і багато: житло, елементарні умови для життя, комп’ютер… От хотілося б мати можливість друкувати свої книжки, у мене зараз вже готові п’ять книг, яким можна було б дати життя, тож, якби в мене було багато грошей, я б витратила їх на друкування книжок, щоб діти читали.

- Які якості цінуєте в людях?

- Щирість, людську доброту.

- А що не можете терпіти?

- Дуже не люблю, - і всі, мабуть, не люблять, – брехню.

- Яка Ваша улюблена казка?

У дитинстві дуже любила з братом читати книгу А.Некрасова «Пригоди капітана Врунгеля». Ми цю книгу зачитали до дірок. Звичайно люблю П.Бажова, С.Маршака, К.Чуковського, Н.Забілу, а також народні казки.
- Батьки застали Вашу творчість?
- Тато ні,. Мама –Парасковія Кузьмівна -  читає їх, вона один з моїх перших критиків.
- Буваєте на батьківщині - в Арбузинці?
- Буваю, мене запрошують у школу, яку я закінчила. В кінці минулого року, в рамках обласної програми «Інформаційна Миколаївщина»,  брала участь у виїздах у райони області, в тому числі відвідала й Арбузинку. Приємно почути про те, що є велика потреба у моїх оповіданнях, але кнгиг не вистачає дітям доводиться читати навіть ксерокопії.  Крім того, школярі інсценують  казки та оповідання. Написала кілька сценаріїв до своїх казок.


Marushak_kazka_3Marushak_kazka_7Marushak_kazka2Marushak_kazka1

- Чи пишете Ви на замовлення? 
- Безкоштовно допомагаю. Писала на прохання друзів, співробітників. Ще - для доньки своєї подруги яка  презентувала  творчість родини. 
- Що б Ви хотіли побажати майбутнім поколінням?
- Мені б дуже хотілося, щоб діти були розумними, а для цього, потрібно багато читати. Від цього розвивається уява, яка допомагає у всьому – без неї не було б жодного наукового відкриття.

 

Бесіду вела Наталя Журмій

 

ЗАКАЗАТЬ ЭКСКЛЮЗИВНЫЙ ДИЗАЙН

Если Вам нужен оригинал-макет в электронном виде – обращайтесь к нам, и мы окажем Вам профессиональную помощь в дизайне печатной продукции.

Заказать дизайн в Студии

 

ДИЗАЙН РЕКЛАМНЫХ МАТЕРИАЛОВ

Опытные дизайнеры-полиграфисты сделают макет по вашему замыслу, с учетом всех типографских тонкостей, тогда он будет безупречен для печати.

Заказать рекламный дизайн

КНИЖНОЕ ИЗДАТЕЛЬСТВО СТУДИЯ

Изготовление книг – процесс сложный, высокотехнологичный и многогранный, и отличное качество исполнения здесь могут гарантировать только настоящие профессионалы – книгопечатники.

 

Книги имеют свою конструкцию, содержащую множество отдельных деталей. Ключевые элементы книг – внутренний блок и обложка. Для внутреннего блока применяется бумага средней плотности, для обложки – жесткий картон, другие материалы...

Книги в твердом переплете

СВОЙ МАКЕТ СДЕЛАЙ САМ ON LINE

Дизайн и верстка полиграфической продукции, создание оригинал-макетов, с помощью On-Line редактора VDStudio, для офсетной печати в типографии.

Макет сделай САМ On Line

 

МАКЕТЫ ПО ШАБЛОНАМ СТУДИИ

Офсетная печать полиграфической продукции, в полном соответствии с Вашими макетами, созданными по загружаемым шаблонам нашей студии.

Верстка макетов по шаблонам

Copyright 2013 Издательство «Шамрай»

16 ЛЕТ НА РЫНКЕ ПОЛИГРАФИЧЕСКИХ УСЛУГ.     КОМАНДА ПРОФЕССИОНАЛОВ

статистика